Krystalicznie czysta woda – filtry do studni głębinowych

Krystalicznie czysta woda – filtry do studni głębinowych

Posiadanie własnej studni jest dziś bardzo powszechne. Pozwala nie tylko uniezależnić się od miejskiej sieci wodociągowej, ale przede wszystkim wprowadzić znaczne oszczędności w gospodarstwie domowym. Odpowiednie podłączenie do instalacji wewnątrz budynku, gwarantuje możliwość korzystania z wody z własnej studni.

Aby zapewnić odpowiednią jakość wody, której będziemy używać w domu, powinny zostać zainstalowane filtry studzienne. Już na etapie projektowania i wykonywania odwiertu, muszą być wprowadzone do powstałego szybu w ziemi. Pozwalają one na filtrowanie pozyskiwanej wody i dostarczanie jej na powierzchnię w formie oczyszczonej.

Filtry studzienne

Filtry wykonane są z tych samych materiałów, z których zrobione są rury studzienne. Na ściankach posiadają szczeliny, a szczegółowe parametry filtrów zależą m.in. od budowy geologicznej podłoża. Współpracują niemal z każdą pompą głębinową. Z uwagi na swoją konstrukcję, pozwalają na napływanie wody do środka, bez oporów hydraulicznych. Wówczas woda jest tłoczona przez pompę na zewnątrz studni.

Filtry studzienne muszą być odporne nie tylko na korozję, ale i różne obciążenia pojawiające się naturalnie. Dzięki odpowiednim materiałom, nowoczesnej technologii produkcji, filtry te stały się nieodzownym elementem wyposażenia każdej studni głębinowej.

Studnie głębinowe

Każda studnia, która została wybudowana, musi posiadać odpowiedni system filtracyjny, umożliwiający oczyszczenie wody z zabrudzeń. Dopiero po tym procesie na powierzchnię trafia krystalicznie czysta woda, która może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Często stosuje się filtry szczelinowe, które posiadają żwirkową obsypkę, różnej grubości. Pozwala ona na przefiltrowanie wody i pozostawienie na warstwie żwiru wszystkich zanieczyszczeń.

Studnie głębinowe, wymagające odpowiedniej filtracji, mogą być także wyposażone w filtry siatkowe. Są one formą siatki, umieszczonej na perforowanej rurze. Pozwalają na wyeliminowanie zanieczyszczeń zarówno organicznych, jak i mechanicznych. Wykonane z odpowiedniego materiału nie korodują i są odporne na wszelkie siły występujące w warstwach wodonośnych.

Budując własną studnię, warto od razu zdecydować, jaki rodzaj filtracji będzie zastosowany. Sposób filtracji jest zależny m.in. od podłoża, w którym będzie pracował, czy też stopnia zanieczyszczenia organicznego i mechanicznego wody. Specjaliści, którzy wykonują odwierty, pozwolą dobrać najwłaściwsze rozwiązanie, które zapewni nam krystalicznie czystą wodę.

Close Menu
×
×

Koszyk