Czym są rury filtrowe do studni głębinowych?

Czym są rury filtrowe do studni głębinowych?

Do budowy własnego ujęcia wody pitnej niezbędnych jest kilka podstawowych elementów, do których bez wątpienia zaliczana jest rura filtrowa do studni głębinowej. Jak sama nazwa wskazuje, ma właściwości filtracyjne, czyli oczyszcza pobieraną wodę z cząstek stałych, obecnych w warstwach wodonośnych.

Stosowana jest między innymi przy wykonywaniu studni wierconych. Wówczas, do przygotowanego otworu w gruncie, wpuszczana jest rura osłonowa, w której znajduje się perforowana rura filtrowa. Musi znaleźć się na większej głębokości niż osłona, aby dokładnie zanurzyć się w warstwie wodonośnej zbiornika.

Rury i filtry do studni głębinowych

Rury i filtry do studni głębinowych dobierane są do parametrów konkretnego zbiornika, po wcześniejszym sprawdzeniu, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia. Inaczej bowiem należy filtrować warstwy pylaste, a inny rodzaj filtrów będzie się sprawdzał w przypadku ujmowania wód podziemnych, znajdujących się na podłożu o porowatej warstwie piaskowej i żwirowej.

Wspomniana rura z filtrem do studni może być także montowana samodzielnie, czyli bez dodatkowej rury osłonowej. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną studnią wąskorurową, w której poziom wody znajduje się kilka metrów poniżej poziomu terenu. Rura wpuszczana jest do wykonanego otworu i osadzana w warstwie wodonośnej.

Rura z filtrem do studni

Rura z filtrem do studni, aby spełniała swoją funkcję, musi być wykonana z trwałych materiałów, odpornych między innymi na korozję, stałe działanie wilgoci czy na zgniatanie. Ważny jest także atest do kontaktu z wodą pitną, który gwarantuje, że można w bezpieczny sposób korzystać z własnego ujęcia.

Z jakich materiałów powinna być więc wykonana rura z filtrem do studni? Najlepszym rozwiązaniem, stosowanym dziś najczęściej, jest tworzywo PVC. Oprócz przywołanych wcześniej właściwości surowiec ten nie zmienia smaku wody, a także jej składu chemicznego. Wysoka odporność na siły zgniatające sprawia, że doskonale sprawdza się w zastosowaniach studziennych.

W każdej studni, niezależnie od jej głębokości czy konstrukcji, muszą znaleźć się filtry, oczyszczające wodę z cząstek stałych, pochodzących z warstwy wodonośnej. Od jakości zastosowanej rury filtracyjnej zależy też sprawność i wydajność zbiornika, dlatego też warto wybierać produkty najwyższej jakości, wykonane z odpornych i trwałych materiałów. Jeśli poszukujecie rur filtrowych – skorzystajcie z oferty firmy Alpaka Technika Studzienna, produkującej wszystkie niezbędne akcesoria i komponenty do budowy własnego zbiornika.

Close Menu
×

Koszyk