Studnia głębinowa to coraz częstszy wybór wielu inwestorów. Własne ujęcie wody zapewnia przede wszystkim oszczędność, a także niezależność od publicznej sieci wodociągowej. Rozwiązanie to spotykane jest najczęściej w miejscach, gdzie ze względów technicznych nie można podłączyć się do miejskiej infrastruktury. Wówczas warto zdecydować się na własny zbiornik, który zaopatrzy dom w wodę.
To jednak nie wszystko. Istotnym aspektem jest przeznaczenie wody. Jeśli planujecie wykorzystać ją do celów konsumpcyjnych, ogromne znaczenie ma jakość pozyskiwanej wody, która musi być odpowiedniej klasy. Elementem znacznie poprawiającym czystość jest filtr studzienny, czyli obowiązkowy element każdego zbiornika, a jednym z jego rodzajów jest filtr wkręcany.
Filtr do wody studziennej
Jak rolę odgrywa filtr do wody studziennej? Funkcją każdego filtra jest oczyszczanie wody, która następnie podawana jest na powierzchnię. Filtry, w zależności od rodzaju i konstrukcji, wyposażone są w niewielkie otwory, które minimalizują przedostawanie się do pobieranej wody drobinek piasku czy innych zabrudzeń o charakterze stałym.
Istotna jest możliwość podłączenia filtrów do każdej pompy, co znacznie zwiększa wydajność zbiornika. Nowoczesne produkty konstruowane są w sposób minimalizujący opory hydrauliczne, przy zachowaniu wysokiej skuteczności filtrowania. Dobór konkretnego filtra do studni musi być podyktowany indywidualnymi warunkami gruntowymi, rodzajem zbiornika czy jego głębokością.
Filtr studzienny wkręcany
Filtr studzienny wkręcany jest najczęściej wykorzystywany w studniach abisyńskich, wykonywanych poprzez wiercenie lub metodą płuczkową. Na rynku można spotkać wiele jego rodzajów, które różnicuje przede wszystkim długość, średnica oraz materiał, z jakiego jest wykonany. Aby filtr spełniał swoją funkcję, ważne jest wybranie produktu trwałego, przystosowanego do wilgotnego środowiska.
W tym aspekcie niezastąpione jest wysokiej jakości tworzywo PCV, które cechuje się nie tylko wysoką odpornością, ale także doskonale sprawdza się w stałym kontakcie z wodą. Warto bowiem pamiętać, że filtr studzienny wkręcany jest także wykorzystywany jako alternatywa dla studni kręgowych oraz do pogłębiania już wykonanych zbiorników.
Prawidłowa konstrukcja każdej studni głębinowej to nie tylko rury, pompa czy głowica. Ogromną rolę odgrywa również filtr, odpowiedzialny za wstępne oczyszczanie wody z zabrudzeń stałych. Na rynku można spotkać różne rodzaje filtrów, jednak dobór właściwego warto pozostawić fachowcom, którzy dopasują go do warunków gruntowych oraz parametrów technicznych zbiornika.