Własne ujęcie wody powinno być odpowiednio zabezpieczone przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń, wód gruntowych lub deszczowych. Służy temu głowica studni głębinowej, stanowiąca jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego zbiornika. Pełni także funkcję ochronną dla pompy głębinowej, odpowiedzialnej za tłoczenie wody na powierzchnię.
Głowica, mimo że nie jest elementem skomplikowanym pod względem konstrukcyjnym, powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów oraz właściwie dopasowana do średnicy rury. Dzięki temu zyskasz nie tylko właściwą ochronę zbiornika, ale także wydatnie zwiększysz wydajność pompy, dokładnie uszczelniając studnię, w której wytworzy się podciśnienie.
Głowica do studni głębinowej
Jak zatem zbudowana jest głowica do studni głębinowej? Podstawą są trzy krążki. Zewnętrzne krążki są wykonane z odpowiednio dobranych mieszanek; poliamidu oraz polipropylenu, wewnętrzna część z kolei zrobiona jest z gumy w oparciu o parametry Shore’a . Nieodłączną częścią głowicy jest również przyłącze hydrauliczne, umożliwiające podłączenie rury tłoczącej wodę z pompy.
Niezwykle istotnym elementem, mającym wpływ na hermetyczne zamknięcie zbiornika, są gumowe uszczelki, które rozszerzają się poprzez dokręcenie zewnętrznych śrub. Dzięki temu wytwarza się wspomniane wcześniej podciśnienie, zwiększające wydajność pompy, a zbiornik jest szczelnie zabezpieczony przed przedostawaniem się do środka zanieczyszczeń stałych, wód gruntowych czy opadowych.
Głowica hermetyczna do studni głębinowej
Głowica hermetyczna do studni głębinowej wyposażona jest – oprócz wspomnianych wcześniej przyłączy hydraulicznych – w niezbędny osprzęt montażowy. Pierwszym z nich jest szelka umożliwiająca podczepienie linki asekuracyjnej, podtrzymującej pompę głębinową. Innym elementem głowicy jest dławik do podłączenia kabla zasilającego.
Aby głowica do zamknięcia studni głębinowej spełniła swoją funkcję, oprócz dokładnego dopasowania jej do średnicy rury osłonowej, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału. Jak nadmieniliśmy wcześniej, najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka poliamidu oraz polipropylenu. Dzięki zastosowaniu tych tworzyw zewnętrzne elementy głowicy będą odporne nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne czy zmienną temperaturę, ale także na uszkodzenia mechaniczne.
Głowica do studni głębinowej odgrywa ogromną rolę w prawidłowym zabezpieczeniu zbiornika przed zanieczyszczeniem, poprawiając jednocześnie wydajność pompy. Warto więc zadbać, by element ten wykonany był z najwyższej jakości materiałów, gwarantujących odpowiednią szczelność i odporność na uszkodzenia. To kluczowa kwestia, która ma wpływ również na jakość pozyskiwanej wody ze studni.