Zabezpieczamy studnie przed zanieczyszczeniami

Zabezpieczamy studnie przed zanieczyszczeniami

Budowa studni głębinowej wymaga odwiertu, rur studziennych, filtrów, pompy, ale także odpowiedniego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami. Zabrudzenia mają najczęściej charakter biologiczny, a są nimi liście, piasek, czy gałęzie znajdujących się nad studnią drzew. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możemy zabezpieczyć studnię przed zanieczyszczeniami.

Podstawowymi elementami zabezpieczającymi są denka studzienne, które pozwalają na szczelne zamknięcie wylotu studni. Dzięki temu do środka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia, które mogą znacznie obniżyć jakość pozyskiwanej wody.

Zanieczyszczenia studni

Zanieczyszczenia studni przyczyniają się do obniżenia jakości wody, ale także mogą wpływać na wzrost drobnoustrojów, które kolonizują studnię w wyniku rozpoczętych procesów gnilnych. Może to stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli z wody korzystamy również do celów spożywczych.

Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, aby studnie posiadały szczelne zamknięcie, blokujące dostęp do środka wszelkim odpadom biologicznym, już od początku użytkowania. Decydując się na instalację studni, powinniśmy od razu zamontować denko, które dopasuje firma realizująca inwestycję.

Studnie głębinowe a denka studzienne

Studnie głębinowe powinny posiadać dwa rodzaje denek: dolne i górne. Dolne ma kształt stożka i zabezpiecza rury przed wbijaniem się w miękkie podłoże. Górne denka są płaskie, a ich rolą jest zabezpieczenie studni przed wpadaniem do środka zanieczyszczeń.

Denka wykonywane są z różnych materiałów: drewno, PCV, NDPO oraz PU. Najlepszym surowcem jest PCV, dlatego też warto wybierać modele wykonane właśnie z tego materiału. Charakteryzuje się gładką powierzchnią, a także – co niezwykle istotne – jest odporny na korozję, dlatego też możemy mieć pewność należytego zabezpieczenia studni.

Decydując się na instalację studni głębinowej, powinniśmy zadbać o czystość pozyskiwanej wody. Rozwiązaniem są denka studzienne, które skutecznie eliminują jakiekolwiek zanieczyszczenia. Warto już na etapie montażu studni wybrać denka, aby zostały profesjonalnie zamontowane i chroniły naszą studnię już od pierwszych dni użytkowania.

Close Menu
×

Koszyk