Zalety filtra żwirowego do studni

Zalety filtra żwirowego do studni

Z pojęciem filtr żwirowy spotkał się każdy, kto zdecydował się na budowę własnej studni. Rozwiązanie to stosowane jest powszechnie, między innymi z uwagi na wysokie zdolności filtracyjne oraz odporność na zgniatanie. Co więcej, montaż filtra żwirowego nie wymaga dużej średnicy wiercenia.

Zadaniem filtra jest wstępne oczyszczanie wody pobieranej z gruntu, która następnie trafia na powierzchnię. Zastosowanie żwiru o różnej granulacji pozwala na optymalne dopasowanie filtra do warunków panujących w warstwach wodonośnych, co znacznie podnosi właściwości filtracyjne i przyczynia się tym samym do polepszenia jakości ujmowanej wody.

Filtr żwirowy do studni

Jak zbudowany jest filtr żwirowy do studni? Filtry tego rodzaju posiadają żwirową obsypkę, której zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń, przede wszystkim z warstw wodonośnych zbudowanych z piasków pylastych lub drobnoziarnistych. Kluczowe jest więc właściwe dobranie uziarnienia żwiru, aby z łatwością mógł przechwycić wszelkie zanieczyszczenia organiczne i mechaniczne.

W niektórych studniach żwir filtracyjny ma kilka granulacji, rozmieszczonych na całej długości filtra, co znacznie zwiększa skuteczność jego działania. Warto również podkreślić, że zastosowanie filtra żwirowego nie zaburza przepływu wody, pod warunkiem, że został on prawidłowo dostosowany do specyficznych uwarunkowań warstwy wodonośnej.

Zalety filtra żwirowego

Jakie, oprócz wyżej wymienionych, są zalety filtra żwirowego? Pierwszą, o której należy wspomnieć, jest możliwość regeneracji filtra, co ma ogromne znaczenie dla przyszłej bezusterkowej eksploatacji zbiornika. Filtr żwirowy można zastosować również w drobnoziarnistych warstwach wodonośnych, gdzie tradycyjne rozwiązania nie wykazują pożądanej efektywności.

Istotną zaletą jest możliwość czyszczenia filtra w sposób automatyczny lub ręczny. Wówczas wystarczy odwrócić kierunek przepływu wody, dzięki czemu skutecznie usuwane są zabrudzenia zgromadzone w warstwie żwirowej. Do atutów tego rozwiązania należy z pewnością zaliczyć możliwość elastycznego dopasowania filtra do indywidualnych warunków panujących w warstwie wodonośnej.

Podstawowym zadaniem filtra studziennego jest wstępne oczyszczanie wody z zabrudzeń stałych. Funkcję tę doskonale spełnia filtr żwirowy, który można zastosować w każdych niemal warunkach. Jego prosta konstrukcja oraz niezawodność sprawiają, że jest chętnie stosowany w zbiornikach, w których warstwa wodonośna zbudowana jest z piasków pylastych i drobnoziarnistych. Warto jedynie pamiętać, aby precyzyjnie dopasować granulację żwiru filtrującego, co zapewni skuteczne oczyszczanie wody.

Close Menu
×
×

Koszyk